زنبورداری در آذربایجان شرقی

زنبورداری در آذربایجان شرقی که قطب های تولید عسل ایران است زنبورداران بسیاری در حرفه پرورش زنبور عسل در این استان مشغول به کار هستند اما این شغل علاوه بر شیرینی‌ شهد و عسل، تلخی و سختی‌های مخصوص به خود را دارد.

زنبورداری در آذربایجان شرقی که قطب های تولید عسل ایران است زنبورداران بسیاری در حرفه پرورش زنبور عسل در این استان مشغول به کار هستند اما این شغل علاوه بر شیرینی‌ شهد و عسل، تلخی و سختی‌های مخصوص به خود را دارد.

مرکز فروش عسل
فروشگاه عسل صاف شده آلینکو
مرکز فروش عسل
فروش خرده و عمده عسل
عسل آلینکو
فروش خرده و عمده عسل
سایت فروشگاهی آلینکو  ALINCO.IR
سایت فروشگاهی آلینکو ALINCO.IR
سایت فروشگاهی آلینکو ALINCO.IR

زنبورداری در آذربایجان شرقی

سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰  ۰ نظر    بازدید

زنبورداری در آذربایجان شرقیتلخ و شیرین "زنبورداری" در قطب تولید عسل ایران

آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی، قطب تولید عسل ایران بوده و زنبورداران بسیاری در حرفه پرورش زنبور عسل در این استان مشغول به کار هستند اما این شغل علاوه بر شیرینی‌ شهد عسل و عسل، تلخی و سختی‌های مخصوص به خود را دارد.

اسماعیل زینال‌زاده، دانش آموخته رشته کشاورزی در گرایش دامداری است. او پس از اتمام درس و با ترغیب استادش وارد حیطه زنبورداری شده و ۱۸ سال تمام با عشق و علاقه به زنبورداری مشغول است.

زنبورستان او در روستای هزارباران در اطراف تبریز قرار دارد. اما با توجه به شرایط آب و هوایی گاه کندوها را به جلفا که آب و هوای معتدل تری دارد نیز منتقل می‌کند.

زینال‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مزیت شغل زنبورداری، می‌گوید: حرفه‌ی پرورش زنبورعسل، یک کار مفرح، تولیدی و مقدس است؛ زنبوردار دائم در طبیعت حضور داشته و از آب و هوای سالم استفاده می‌کند و از اسرار و رموز زندگی زنبورها درس می‌گیرد.

بزرگترین مشکل زنبوردار، آفت جرب واروا است

وی با بیان این‌که بزرگترین مشکل یک زنبوردار، شیوع آفت "جرب واروا" در بین زنبورهاست، می‌افزاید: این آفت در کشور و به خصوص منطقه آذربایجان، سالانه طغیان کرده و متاسفانه زنبورداری‌ها در این راستا تلفات بسیاری می‌دهند؛ مقابله و پیشگیری با این معضل‌، نیازمند یک برنامه جامع و عملی است.

نهاده استاندارد نداریم

وی ادامه می‌دهد: ابزارآلات و نهاده‌های استاندارد نیز در استان وجود ندارد، مثلا برای مبارزه با آفت جرب واروا، انواع داروها به صورت قانونی و غیرقانونی وارد کشور می‌شود اما این داروها در برخی مواقع استاندارد نیستند و حتی باعث تلفات زنبورها می‌شوند.

این زنبوردار، می‌گوید: مراکز معتبر و تخصصی برای پرورش زنبور ملکه نیز در کشور وجود ندارد، در حالی که ملکه، پایه زنبورداری بوده و حدود پنج سال عمر می‌کند اما ۸۰ درصد عملکرد آن در سال‌های اول و دوم است، که در این راستا باید یک مرکز مختص پرورش آن‌ها وجود داشته باشد تا ملکه کندوها دائم تعویض شوند.

وی ادامه می‌دهد: هر یک از کلنی‌ها، در یک صفت از جمله جمع آوری گرده، بره‌موم، شهد و حتی از لحاظ رفتار بهداشتی و نظافتگری برتر هستند؛ باید مراکز اصلاح نژاد در کشور وجود داشته باشد تا با تثبیت این ویژگی‌ها، ملکه‌هایی با صفات مشخص و اصلاح شده تحویل زنبوردار داده شود.

وی با اشاره به کمبود متخصص و کارشناس در این حوزه، متذکر می‌شود: اغلب محصلان، در پی ورود به رشته‌های پرطرفدار پزشکی و حقوق هستند و متاسفانه متقاضی برای کارهای تولیدی از جمله کشاورزی و دامداری بسیار کم شده است و با تداوم این روند، حرفه کشاورزی و دامداری و سایر بخش‌های تولیدی و تحقیقاتی دچار کمبود متخصص و کارشناس خواهد بود.

زینال‌زاده در خصوص تاثیر شیوع کرونا، بر صنف زنبورداری، می‌گوید: کرونا هیچ تاثیر منفی برای ما نداشته بلکه باعث افزایش اشتیاق افراد برای خرید عسل و ژله رویان که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، شده است.

تشخیص عسل طبیعی

وی در خصوص فاکتورهای یک عسل طبیعی، اظهار می‌کند: عسل اصل و طبیعی، طعم بهتری نسبت به نوع تقلبی آن دارد؛ هم‌چنین این نوع عسل‌ها دارای عطر و بوی گل‌ بوده و رنگ خاصی دارند که نور را منعکس می‌کند، البته بهتر است برای اطمینان از خرید عسل طبیعی، آن را مستقیم از زنبوردار تهیه کرد.

وی با اشاره به وجود املاح، ویتامین‌ها، مواد معدنی و... در عسل، می‌افزاید: این املاح باعث می‌شود تا با کاهش دمای عسل طبیعی به زیر مثبت ۱۴ درجه‌، عسل به حالت کریستالی درآمده و رسوب کند اما با این حال برخی فکر می‌کنند عسلی که رسوب کرده تقلبی است اما اینگونه نیست.

عسل‌های طبیعی رنگ‌های مختلفی دارند

این زنبوردار ادامه می‌دهد: نمی‌توان گفت که رنگ عسل باید روشن باشد زیرا رنگ عسل به نوع گل آن بستگی دارد؛ عسل مربوط به اقاقیا، بی رنگ و عسل آویشن به رنگ قرمز است.

وی در خصوص رنگ عسل‌های زنبورستان خود نیز می‌گوید: زنبورهای این‌جا، شهد را در دامنه‌های کوه سهند و از گل و درختان مختلفی جمع آوری می‌کنند که به این نوع عسل مخلوط، عسل کوهستانی گفته می‌شود.

وی در خصوص نوع کندوها، اظهار می‌کند: کندوهای بومی یا سنتی، منبع آلودگی و بیماری هستند و عملکرد پایینی دارند از این رو در سال‌های اخیر با رواج کندوهای مدرن، زنبورداری سنتی نیز به صنعتی تبدیل شده است.

زینال‌زاده ادامه می‌دهد: در داخل هر کندو، چندصد زنبور نر، چندهزار زنبور کارگر و یک ملکه وجود دارد؛ زنبور کارگر وظیفه آوردن گرده، آب، شهد و بره‌موم و ملکه وظیفه مدیریت و سازماندهی کندو و زاد و ولد را داشته و زنبورهای نر نیز در تنوع ژنتیکی در زمان جفت گیری نقش دارند.

وی می افزاید: گرده، بره‌موم و شهد محصولات خارج از کندو و موم، ژله رویان و زهر زنبور محصولات داخل کندو هستند.

وی در خصوص اتاق پیوندی که در گوشه‌ای از زنبورستان وجود دارد، می‌گوید: این محل که مجهز به نور کافی، رطوبت، تهویه و حرارت متناسب است، محل پرورش ملکه است.

وی می‌افزاید: ملکه‌ها از نظر ژنتیکی هیچ تفاوتی با سایر زنبورها ندارند و فقط به دلیل تغذیه ژله رویان، اندام و جثه پرتر دارند؛ ملکه‌ها معمولا به سه نوع باکره، بارور و باردار در کندو یافت می‌شوند و پس از جفتگیری برای شناسایی ملکه در کندو و مشخص شدن سال تولد، با رنگ‌های قراردادی مشخصی علامت گذاری می‌شوند.

رنگ سبز بر روی این ملکه نشان از تولد او در سال ۹۹ است

خواص عسل طبیعی برای انسان‌ها

این زنبوردار در خصوص خواص عسل، اظهار می‌کند: برای شمردن اهمیت و خواص عسل، همین بس که یکی از سوره‌های قرآن به نام زنبورعسل است و در دو آیه قرآنی نیز در رابطه با عسل و زنبورعسل گفته شده و پس از انسان تنها موجودی است که وحی بر آن نازل شده است؛ هم‌چنین خداوند متعال، عسل را موجب شفای انسان‌ها قرار داده است.

وی که از درآمد خود در حرفه زنبورداری راضی است و با عشق و علاقه کار می‌کند و در هنگام کار با زنبورها خسته نمی‌شود، می‌گوید: تولید عسل، کار فرعی زنبورهاست و وظیفه اصلی آن‌ها، حفظ محیط زیست برای بقای حیات انسان و حفظ امنیت غذایی در جامعه است.

افراد واکنش‌های متفاوتی در مقابل نیش زنبور نشان می‌دهند

وی در خصوص نیش زنبور نیز می‌گوید: زنبورها اگر احساس خطر کنند، به سراغ نیش زدن می‌روند، بدن افراد اما در مقابل این نیش‌ها واکنش‌های متفاوتی از جمله حساسیت از خود نشان می‌دهند؛ زنبور پس از نیش زدن به دلیل فشار به بدن خود، خون ریزی کرده و می‌میرد.

در ورودی برخی کندوها، یک تله گرده نصب شده است تا گرده‌هایی را که زنبورها جمع کرده‌اند، در داخل آن جمع شود. رنگ هریک از گرده‌ها بسیار متفاوت است. برخی به رنگ سیاه، برخی زرد، برخی قرمز و ... هستند که با توجه به نوع گل و درختی که گرده از آن آمده، متفاوت است.

زنبورها یکی از موجودات مهم روی کره زمین، بسیار مخالف جفتگیری با هم‌خون خود هستند. به همین دلیل حق جفت گیری در داخل کندو را ندارند. در فصل جفتگیری، تمام زنبورهای نر در فاصله ۸۰۰ متری از زنبورستان مسابقات مختلفی از جمله استقامت و سرعت پرواز برگزار می‌کنند و پس از جفتگیری نیز از بین می‌روند تا سال بعد با هم‌خون خود جفتگیری نکنند.

وجود ۱۳۸۴۱ زنبوردار در آذربایجان شرقی

حسن وحدتیان‌فر، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با ایسنا، از وجود ۱۳ هزار و ۸۴۱ زنبوردار در استان خبر داده و می‌گوید: بالغ بر یک میلیون و ۱۰۲ هزار و ۴۱۵ کندوی مدرن و ۱۹۶ هزار و ۴۸۸ کندوی بومی در استان وجود دارد.

تولید سالانه ۱۲۸۰۰ تن عسل در آذربایجان شرقی

وی می‌افزاید: سالانه حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن عسل و ۲۱۴ تن موم در استان تولید می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: آذربایجان شرقی از لحاظ تعداد کندو و میزان تولید عسل، رتبه اول کشور است، به طوری که حتی به کشورهای حوزه خلیج فارس، مالزی، روسیه و ختی برخی کشورهای اروپایی عسل صادر می‌کنیم.

وحدتیان‌فر با اشاره به اوضاع اقتصادی جامعه، اظهار می‌کند: زنبورداری، یک شغل وابسته به طبیعت و تغییرات آب و هوایی است؛ هم‌چنین بالانس قیمتی در عرضه محصولات زنبورداری وجود دارد اما متاسفانه مدت‌هاست که از این قشر آن‌طور که باید حمایتی انجام نمی‌گیرد.

زنبورداری، شغلی بسیار با ارزش و مقدس است و هرکسی که تمایلی برای ورود به این قشر دارد نیز باید با عشق به کار در طبیعت و لذت از آفریده‌های الهی وارد شود.

isna.ir/news/99031005142


زنبورداری در آذربایجان شرقی - سایت فروشگاهی آلینکو

alinco.ir

زنبورداری در آذربایجان شرقی که قطب های تولید عسل ایران است زنبورداران بسیاری در حرفه پرورش زنبور عسل در این استان مشغول به کار هستند.


آموزش زنبورداری در استان آذربایجان شرقی

azarbayjan-e-sharqi.niazerooz.com

آموزش زنبورداری در استان آذربایجان شرقی ، پرورش زنبور و آموزش پرورش زنبور عسل و آموزش زنبورداری در استان آذربایجان شرقی.


نیش خشکسالی بر صنعت زنبورداری

farsnews.ir

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از برآورد تولید ۱۳ هزار تن عسل طی سالجاری در استان خبر داد.


سال ناخوش زنبورداران آذربایجان‌شرقی - ایرنا

irna.ir

تبریز- ایرنا- آذربایجان‌شرقی رتبه نخست کشور از نظر تعداد کلنی‌های زنبور و رتبه دوم از لحاظ میزان تولید عسل را در اختیار دارد.


آذربایجان‌شرقی، قطب تولید عسل - ایرنا

irna.ir

تبریز-ایرنا- آذربایجان‌شرقی به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ و قطب تولید عسل نقش محوری در اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی در بازاریابی عسل طبیعی را دارد.


تولید سالانه ۱۵ هزار تن عسل در آذربایجان‌شرقی - خبرگزاری مهر

mehrnews.com

تبریز- سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به رتبه دوم این خطه در تولید عسل اشاره کرد.


زنبورداری آذربایجان شرقی - عسلنا

asalna.ir

اخبار زنبورداری آذربایجان شرقی - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران و به نقل از ایرنا، مدیر جهادکشاورزی تبریز به به تولید یک هزار و ۱۰۰ تن عسل اشاره کرد.


شرکت تعاونی زنبورداران امید مردان قم آذربایجان شرقی

eastazarbayjan.corc.ir

تاریخچه تاسیس: شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران امید مردان قم آذربایجان شرقی با شناسه ملی ۱۰۸۶۰۲۱۷۱۴۵ و شماره ثبت ۳۱۶ در سال ۱۳۸۷ ثبت شد.


آغاز برداشت عسل در قطب زنبور داری آذربایجان شرقی

iribnews.ir

در گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: برداشت عسل از کندو‌های مراغه، قطب زنبورداری استان آغاز شده است.


آغاز برداشت عسل از کندوها در قطب زنبورداری آذربایجان شرقی

tahlilbazaar.com

مراغه- مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: برداشت عسل از کندوهای مراغه به عنوان قطب زنبورداری آذربایجان شرقی، آغاز شده است.


تولید 13 هزار تن عسل در دومین قطب تولید عسل کشور

aparat.com

استان آذربایجان شرقی بعد از آذربایجان غربی دومین قطب تولید عسل ایران است که دامنه های سهند عمده ترین مناطق آن است.

دیدگاه خود را بیان کنید
Code Image