همه هیاهوها در مورد زنبورعسل

همه هیاهوها در مورد زنبورعسل برای امنیت غذایی، جلوگیری از گرسنگی و حفظ اکوسیستم متنوع بسیار مهم هستند.

همه هیاهوها در مورد زنبورعسل برای امنیت غذایی، جلوگیری از گرسنگی و حفظ اکوسیستم متنوع بسیار مهم هستند.

مرکز فروش عسل
فروشگاه عسل صاف شده آلینکو
مرکز فروش عسل
فروش خرده و عمده عسل
عسل آلینکو
فروش خرده و عمده عسل
سایت فروشگاهی آلینکو  ALINCO.IR
سایت فروشگاهی آلینکو ALINCO.IR
سایت فروشگاهی آلینکو ALINCO.IR

همه هیاهوها در مورد زنبورعسل

سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰  ۰ نظر    بازدید

همه هیاهوها در مورد زنبورعسل

همه هیاهوها در مورد زنبورعسل

توسط مریم قره گوزلو

همه هیاهوها در مورد زنبورها

گزارش آرشیو شده 22 می 2019

تهران - زنبورها برای امنیت غذایی، جلوگیری از گرسنگی و حفظ اکوسیستم متنوع بسیار مهم هستند و برای مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ضروری هستند.

زنبورهای عسل تقریباً مسئول یک سوم غذایی هستند که می خوریم، از این رو برای انسان بسیار حیاتی هستند. با این وجود، علیرغم اهمیت آنها، زنبورها و سایر گرده افشان ها مانند پروانه ها، خفاش ها و مرغ مگس خوار، به طور فزاینده ای در معرض تهدید و کاهش هستند.

امروزه به دلیل فعالیتهای انسانی از جمله استفاده نامنظم از سموم دفع آفات، تغییر آب و هوا و افزایش دما، آلودگی ها و غیره، از هر 10 گرده افشان یک نفر در حال کاهش است.

گرده افشان ها به بسیاری از گیاهان از جمله بسیاری از محصولات غذایی اجازه تولید مثل می دهند. گرده افشان نه تنها مستقیماً به امنیت غذایی کمک می کند، بلکه برای حفظ تنوع زیستی - سنگ بنای اهداف توسعه پایدار - کلیدی است. آنها همچنین به عنوان نگهبان برای خطرات محیطی فوری خدمت می کنند، که نشان دهنده سلامت اکوسیستم های محلی است.

از آنجا که برای کره زمین و بشر بسیار حیاتی هستند، آنها روز خود را دارند20 می برای گسترش آگاهی از اهمیت زنبورهای عسل طراحی شده است.

20 می مصادف با سالروز تولد آنتون جانشا است که در قرن هجدهم در زادگاه خود اسلوونی پیشگام تکنیک های مدرن زنبورداری شد و از زنبورهای عسل به دلیل توانایی بسیار سخت کارشان تعریف کرد، در حالی که به توجه کمی نیاز داشت.

در ایران روز جهانی زنبورهای عسل 2019 در سفارت اسلوونی تحت عنوان #SaveTheBee ، با حضور دیپلمات ها، سفرا، و نمایندگان سازمان ملل در ایران نیز برگزار شد.

کریستینا رادج، سفیر اسلوونی در ایران، در مصاحبه ای اختصاصی با روز جهانی زنبورهای عسل گفت: "افزایش آگاهی در مورد زنبورها فقط در مورد عسل نیست بلکه تکرار مداوم آن مسئله امنیت غذایی است".

"این مسئله ای است که باید در مقیاس جهانی به آن پرداخته شود. به خصوص به دلیل تغییرات آب و هوایی، آلودگی و این واقعیت که ما به شغل این موجودات وابسته هستیم و اگر با لطف بیشتری نسبت به آنها رفتار نکنیم و از کارهایی که انجام می دهند سپاسگزار باشیم، مسئله امنیت غذایی پیش خواهد آمد. " که همچنین یک زنبوردار است ، برجسته شده است.

معکوس کاهش جمعیت زنبورها

وی گفت، افزایش آگاهی از كودكی به كاهش جمعیت گرده افشان گرانبها كمك می كند.

"این موجودات بسیار سخت کار می کنند که ما در سفره های خود غذا داریم، بنابراین هر یک از ما باید از محیط زیست محافظت کرده و نسبت به آلودگی بسیار حساس باشیم تا در مورد چگونگی استفاده از سموم دفع آفات برای کشاورزی گسترده فکر کنیم.

"همه اینها مهم است و این چیزی است که من به خاطر سیاست ما در اتحادیه اروپا در این زمینه افتخار می کنم. ما استانداردهای بسیار بالایی داریم که ما یکی پس از دیگری از سموم دفع آفات و همچنین در زمینه برچسب زدن مبدا عسل های مخلوط لغو می کنیم و فکر می کنم در مسیر درستی قرار داریم.

"20 می اکنون برای فکر کردن در مورد اهمیت زنبورهای عسل اختصاص داده شده است. بنابراین من بسیار افتخار می کنم که کاری را که می توانم از طرف اسلوونی بعنوان یک زنبورعسل انجام دهم و البته برای فرزندانمان نیز انجام دهم".

وی تأكید كرد: "برای ایجاد تحولات اقتصادی، گاهی اوقات فراموش می كنیم كه در راه رسیدن به موفقیت اقتصادی بزرگتر چه می كنیم".

"بعضی اوقات باید به این فکر کنیم که در آن جاده چه کار می کنیم. چیزی که ما به خاطر آنچه به دست می آوریم از بین می بریم.

وی افزود: "من معتقدم كه اسلوونی به عنوان یك كشور اروپایی با دو میلیون كشور در مسیر خوبی قرار دارد و من نسبت به برنامه عملیاتی خود تا سال 2020 بسیار خوش بین هستم.

تعیین تاریخ برای زنبورهای عسل چه کمکی می کند؟

"این به زنبورداران قدرت می بخشد. در روز جهانی زنبورهای عسل، من در وزارت کشاورزی با زنبورداران جلسه ای داشتم ، زیرا هر 20 ماه مه ، آنها هر سال جلسه ای دارند.

وی گفت: "آنها در مورد مشکلات خود بحث می کنند و اگر شما یک روز در تقویم دارید به این معنی است که مهم هستید. حداقل در 20 مه سیاستمداران در حال گوش دادن هستند، و نهادهای دولتی گوش می دهند و این چیزی است که شما باید آن را بگیرید و برای منافع خود استفاده کنید.

به این فکر کردم که وقتی در کنار زنبورداران ایرانی نشسته بودم، آنها در مورد بیماری های زنبورهای عسل و مشکلات و چالش های آنها پس از سیل وحشتناک در کشور بحث کردند. بسیاری از کندوهای زنبور عسل از بین رفته است، بسیاری از خانواده های زنبور عسل از بین رفته است، بنابراین این چالشی است که زنبورداران ایرانی با آن روبرو هستند".

مسیر آگاهی عمومی

وی ادامه داد که برای افزایش آگاهی عمومی در مورد زنبورهای عسل "ما سنت اسلوونی را در صبحانه عسل معرفی می کنیم. این یک سنت در گذشته در اسلوونی است و ما قصد داریم آن را در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی خود معرفی کنیم. صبحانه یک تکه نان، سیب، عسل و کره و مقدار زیادی شیر است. و این همان کاری است که ما در حدود 20 مه و همچنین در سپتامبر و اکتبر انجام می دهیم.

"بنابراین باران آگاهی عمومی به میزان فعالیت ما بستگی دارد. حتی نخست وزیر ما قرار است در یک مدرسه ابتدایی در این سنت شرکت کند و سایر وزرا نیز به چنین رویدادهایی بپیوندند.

"من این کار را سال گذشته کردم و همچنین قصد دارم امسال صبحانه را در پارک بخورم. من همچنین این کار را در یکی از مدارس اینجا در تهران با انجمن زنبورداران انجام دادم و متوجه شدم که کودکان ایرانی از قبل کاملاً می دانند که صبحانه چیست و آنها در حال صبحانه خوردن هستند بنابراین در این کشور آگاهی کودکان از نظر من بسیار زیاد است بالا

"همچنین شما زنبورداران زیادی دارید. من پایان نامه هایی را یافتم که به زنبورداری به عنوان شغل و منبع درآمد و فلسفه زندگی بستگی دارد.

"در اسلوونی بسیار مهم است زیرا در زندگی امروزه فراموش کردن صبحانه آسان است، صبحانه عسل سالم است. مهم است و شما هر روز صبح با فرزندان خود به فکر زنبورهای عسل هستید.

ما کتابی را برای کودکان منتشر کردیم و آن را به انگلیسی، فارسی و اسلوونیایی ترجمه کردیم. این شامل داستان های افسانه ای در مورد زنبورها است و عنوان "مهمترین شغل در جهان" است که در مورد شغل زنبورها است. کودکان این را می پرستند و من هنگام رفتن به مهد کودک ها آن را برای کودکان می خوانم. و این بسیار ساده است ، بحث مردم است".

وضعیت زنبورها در اسلوونی

به گزارش ایندیپندنت، گزارش "زنبورهای تحت محاصره" توسط WWF و Buglife که در روز جهانی زنبور عسل منتشر شده است، نشان داده است که بسیاری از گونه های زنبورها در مناطقی از انگلستان در آستانه انقراض هستند - و برخی از انواع آن به طور کامل از بین رفته است. تجزیه و تحلیل 228 گونه نتیجه گیری شده، تغییر آب و هوا، از دست دادن زیستگاه، آلودگی و بیماری گرده افشان را تهدید می کند.

سفیر در مورد وضعیت زنبورها در اسلوونی به عنوان یک کشور اروپایی توضیح داد که "ما بسیار افتخار می کنیم که زنبور عسل کارنیولان مخصوص خود را داریم، که یک ملکه زنبور عسل بسیار برجسته است.

بنابراین ما همیشه نگران بیماری زنبورها و بیماری هایی هستیم که در حال آمدن و رفتن هستند، تغییرات آب و هوایی، شرایط آب و هوایی، برخورد نامناسب با عسل یا ... که بسیار تأسف آور است و گاهی این بیماری ها غیرقابل توقف هستند".

وی اظهار تأسف کرد: "هنگامی که با زنبورهای عسل کار می کنید بسیار ناراحت کننده است که اتفاقی برای آنها بیفتد مانند آنچه در انگلستان اتفاق افتاده است".

"اما دانشمندان در کنار هم بسیار سخت تلاش می کنند تا راههایی برای درمان بیماری های زنبورعسل پیدا کنند".

همکاری ایران و اسلوونی

"برای دومین سال است که همراه با ایران در حال افزایش آگاهی در مورد اهمیت زنبورهای عسل هستیم. من شرکای خود را در میان زنبورداران در موسسه کشاورزی کرج و وزارت کشاورزی یافتم. ما در حال برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه های آموزشی در تهران هستیم. کارشناسان از اسلوونی در حال آمدن هستند و همچنین زنبورداران ایرانی برای شرکت در این کارگاه ها بهم می پیوندند.

"زنبورداران ایرانی علاقه زیادی به یادگیری بیماری های زنبور عسل دارند. اسلوونی روش بسیار ویژه ای در مورد نحوه زنبورداری دارد. در اسلوونی ما آکادمی بین المللی زنبورداری را افتتاح کردیم که تنها آکادمی در جهان است. بنابراین من قبلاً یک گروه را برای حضور در دوره های اسلوونی تشویق کردم. دوره های مختلفی وجود دارد که به مهارت شما در زنبورداری بستگی دارد. بنابراین این یک مرحله است.

"ما همچنین قصد داریم محصولات زنبورداری را به ایران وارد کنیم و ایران همچنین می تواند عسل را به اسلوونی صادر کند. دو کشور همچنین می توانند در زمینه واردات و صادرات تجهیزات زنبورداری، تبادل علم و تنظیم برنامه های آموزشی، داروی درمانی و گردشگری همکاری کنند، برای مثال تنظیم برنامه های ویژه برای گردشگرانی که به زنبورداری علاقه مند هستند.

سفیر همچنین تأکید کرد که کارگاه های آموزش حرفه ای و زنبورداری برای دختران پناهنده افغانستانی ساکن ایران، با سن 16 سال نیز در سفارت برگزار می شود.

"ایران مدت طولانی است که کار بزرگی برای پناهجویان افغان انجام می دهد، بنابراین حداقل کاری که من می توانم انجام دهم توانمند سازی زنانی است که به ما در آموزش پرورش زنبورداری به کمک ما احتیاج دارند تا آنها بتوانند عسل خود را تولید کرده و آن را بفروشند، به دلیل مشکلات مالی مجبور به ازدواج شد".

منبع: tehrantimes.com/news/436237

دیدگاه خود را بیان کنید
Code Image